Jak doplnit vápník tou správnou cestou? Změna jídelníčku někdy nestačí...

Pokud často sáhnete po mléčném výrobku s jistotou, že svému tělu dopřejete potřebnou dávku vápníku, v následujících řádcích si dovolíme vyvést vás z omylu. Existuje totiž více cest, jak doplnit vápník mnohem spolehlivěji.

Jak doplnit vápník tou správnou cestou? Změna jídelníčku někdy nestačí...

Čtěte složení na obalu

Základní surovinou pro výrobu sýrů, jogurtů, másla, a všech dalších mléčných produktů je pochopitelné mléko. Ale protože na sýr se spotřebuje mnohonásobně víc mléka, než na jogurt, v obsahu vápníku se jednotlivé mléčné výrobky velmi liší. Přesné složení je vždy na obalu, a budete hodně překvapeni, až jich pár prozkoumáte. Je ale dobré uvědomit si, jaké množství dané potraviny zkonzumujeme. Málokdo sní na posezení čtvrt kila sýra, stejné množství kefíru nebo mléka se ale vypije snadno. Mléčné výrobky jsou tedy dobrou cestou, jak doplnit vápník, ale bez kalkulačky a pár výpočtů se neobejdete, pokud si vápník hlídáte.

Jak tedy správně doplnit vápník?

Kromě notoricky známých zdrojů vápníku v podobě mléčných potravin musíme zmínit i nějaké další. Pocházejí spíše z rostlinné říše. Bohaté na vápník jsou luštěniny všeho druhu, a také sója a sójové produkty. A dále semínka – zmiňme třeba konopná a chia semínka. I ořechy a mandle jsou navíc kromě vápníku plné dalších minerálů a zdravých tuků, ale opět bychom si měli vzít k ruce tužku a papír a spočítat si, kolik ořechů či luštěnin bychom denně měli sníst, abychom získali potřebnou dávku vápníku. 

Jsou doplňky stravy dobrým způsobem, jak doplnit vápník?

Odpověď zní ano. Máme štěstí, že moderní doba nám přináší velký výběr v oblasti doplňků stravy. Jednoznačně lze doporučit ty, které obsahují vápník z přírodních zdrojů. To bývá kvalitní kostní moučka z mořských ryb. V ní najdeme vápník, který se svou strukturou podobá tomu, který je v našem těle. Skvěle se proto vstřebává a má vysokou využitelnost. 

K vápníku přihoďte Déčko

Proces, při kterém se v lidském těle zpracovává a využívá vápník, je trochu komplikovaný. Sám o sobě se totiž vápník správně nevstřebá – potřebuje k tomu na pomoc vitamín D3. Pokud přemýšlíte o tom, jak doplnit vápník, určitě se poohlédněte po doplňku stravy s vitamínem D. Jde především o to, aby se vápník neusazoval v cévních stěnách, které by po časem ztuhly, a tím by byly náchylné k poškození. Cílem je maximální uložení vápníku do kostní hmoty, kde představuje stavební materiál. Právě tomu vitamín D napomáhá. Více o vstřebávání vápníku se můžete dočíst v našem starším článku.

 

FlexiMed balení

FlexiMed

Nový přípravek pro zdravé klouby
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2023 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se