Vhodné a nevhodné zdroje vápníku, aneb Není všechno zlato, co se třpytí

Když se řekne vápník, většina lidí si vybaví mléko. Jaké další potraviny jsou bohaté zdroje vápníku, a na které se spolehnout nemůžeme?

Vhodné a nevhodné zdroje vápníku, aneb Není všechno zlato, co se třpytí

Jak jsou na tom rostlinné zdroje vápníku obecně?

Nestačí sledovat, kolik vápníku daná potravina obsahuje. Ještě důležitější je fakt, kolik se ho v našem těle vstřebá. Například ze špenátu jsme schopni vstřebat jen 5 % vápníku. Obsahuje totiž další látky, které toto vstřebávání omezují. Když se spojí s vápníkem, vytvoří z chemického hlediska formu solí, ze kterých se vápník špatně uvolňuje. To ale samozřejmě není důvod přestat tyto potraviny jíst – obsahují spoustu dalších vitamínů a minerálů. Navíc každá zelenina to má trochu jinak. Zatímco z listové zeleniny příliš vápníku tělo nevyužije, brokolice a další brukvovitá zelenina můžou být především pro vegany dobrým zdrojem vápníku. 

Mák jako bohatý zdroj vápníku?

Možná budete překvapeni, že rostlinné zdroje vápníku jsou bohatější, než mléčné produkty. Pravdou je, že takový mák obsahuje dvakrát víc vápníku, než mléko. Makové buchty se dokonce dříve dávaly těhotným ženám a starším lidem, aby získali vápník pro podporu posílení kostí. Doporučená denní dávka vápníku odpovídá zhruba 100 g mletého máku, což je malá hrstička. Jenže pozor! Rostlinné zdroje vápníku mají v organismu špatné vstřebávání, a ve skutečnosti tělo využije asi čtvrtinu vápníku z dané potraviny. V každém případě doporučujeme jíst všechny potraviny bohaté na vápník, ale pokud vám záleží na tom, kolik ho váš organismus skutečně využije, je dobré si udělat pár výpočtů.

Rybí kostní moučka a rybí maso jsou spolehlivé zdroje vápníku

Kosti mořských ryb jsou nesmírně bohatý zdroj vápníku, který je v tomto případě vázaný na fosfor – další důležitý prvek pro naše zdraví. Tento vápník z rybí kostní moučky má navíc skoro stejnou strukturu, jako vápník v lidském těle. Díky tomu má výbornou vstřebatelnost. Mimo to obsahuje moučka i kolagen, a to je tělu přirozená látka, která je potřebná pro dobrou kondici pohybového aparátu. Dá se říct, že rybí kostní moučka je bombou plnou minerálů a živin. A samotné rybí maso také – jezte ryby nejméně třikrát týdně!

Pamatujte na vitamín D a K

Tyto vitamíny s vápníkem úzce spolupracují, a navzájem své účinky podporují. Vápník je bezpodmínečně potřebuje ke svému ukládání do kostí. A pozor také na kouření a kávu. Jak už jsme zmínili, existují látky, které vstřebávání vápníku můžou podpořit, nebo naopak omezit. Káva a kouření snižují využití vápníku v těle, a protože jejich užívání bývá každodenní, nelze tento fakt jen tak opomenout.

FlexiMed balení

FlexiMed

Nový přípravek pro zdravé klouby
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2023 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se