Jak vlastně funguje chrupavka?
Chrupavka je světlá tkáň, která vypadá trochu jako tuhý rosol. Najdeme ji uvnitř kloubního spojení, kde brání tomu, aby se o sebe třely konce kostí. Zároveň tu funguje jako nárazník a napomáhá tomu, abychom dělali plynulé pohyby.
Chrupavka je mimo jiné tvořena kolagenem a glukosaminem – tyhle dvě složky zaručují její odolnost a pružnost. Platí pravidlo, že čím jsme starší, tím víc může chrupavka tyto funkce ztrácet, protože se stává křehčí a méně vyživenou. Pak už to jde ráz na ráz: dokážeme udělat jen menší rozsah pohybu, nebo nám to činí potíže.
Regenerace kloubní chrupavky je hlavně o živinách
Jednoduše řečeno – měli bychom chrupavce dodat co, co přirozeně ztrácí. Kolagen i glukosamin si tělo tvoří samo, jenže s věkem tahle schopnost klesá, zatímco nároky pohybového aparátu se zvyšují. Doplňovat kolagen a glukosamin je však snadné. Zaměřte se na takovou kloubní výživu, kde jsou obsaženy v hojné míře.
Samo o sobě to ale nestačí: důležitý je pitný režim, který by měla tvořit převážně čistá voda, případně minerálky bez příchuti. Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb, který pomáhá svalům, kostem a kloubům udržovat kondici.
Podpořte tvorbu kolagenu díky vitamínu C
Kromě toho, že glukosamin a kolagen můžete doplňovat tak, jak jsou, můžete podpořit i jejich tvorbu v organismu. K tomu je vynikající vitamín C. Díky němu vznikají ideální podmínky pro tvorbu kolagenu, který využije celé tělo, nejen chrupavky. Vitamín C je navíc užitečnou podporou pro imunitní systém, snižuje míru vyčerpání a chrání naše buňky.
Sečteno a podtrženo: regenerace kloubní chrupavky spočívá v doplňování potřebných živin, poctivém pitném režimu a pravidelné tělesné aktivitě.
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Vložte svůj komentář: