Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Jak probíhá správná regenerace svalů po cvičení?

Začali jste se víc věnovat sportu, a chcete maximální výsledky? Nepřehlížejte regeneraci svalů po cvičení. Právě při ní se buduje svalová hmota nejvíc. Poradíme vám, na co se zaměřit:

Jak probíhá správná regenerace svalů po cvičení?

Po přečtení článku budete vědět:

 • proč je regenerace svalů po cvičení tak důležitá
 • jakou roli hraje strečink
 • jaké látky potřebuje organismus doplňovat

Chcete vstát z postele? Pak na regeneraci nekašlete

Jakákoli fyzická aktivita je zásahem do našeho organismu. Čím je častější nebo intenzivnější, tím více musíme udělat proto, aby svaly dobře a správně regenerovaly. Při zátěži dochází k rozpadu svalové hmoty, která se následně znovu tvoří, a tím nabývá na objemu. Tento proces přináší bolestivé stavy, které nezřídka dokážou omezit i naše běžné fungování. 
Správná regenerace svalů po cvičení ale těmto nepříjemnostem přechází. 

Svaly se nebudují při cvičení, ale až po něm

Právě ve chvíli regenerace. Přetrénování je proto nežádoucí – proces regenerace kvůli němu neproběhne, a budování svalů nemá kýžený efekt. Regenerace probíhá v několika rovinách: protažení, správná výživa, a samozřejmě odpočinek. Relaxace zahrnuje spánek, ale klidně i masáž nebo perličkovou koupel. Především pokud s pravidelnou fyzickou aktivitou začínáte, je důležité nepřepálit začátek, a netrénovat každý den. 

Součástí regenerace svalů po cvičení je i strečink

Učili nás to už ve škole při tělocviku. Ať byl jakýkoli program, na začátku a na konci hodiny nesmělo chybět protažení svalů. To proto, že i tato lehká zátěž pomáhá aktivně regenerovat svaly. Strečink po cvičení je krátkodobá regenerace, která zabraňuje riziku úrazů a poškození svalů. Neodbývejte ho!

Kromě toho je nezbytné myslet na doplnění látek, které tělo díky fyzické aktivitě ztratilo:

Doplňujte:

 • pitný režim během celého dne
 • bílkoviny pro lepší budování svalů
 • bezprostředně po výkonu sacharidy
 • vitamíny a minerály pro pohybový aparát

Jaké živiny potřebuje pohybový aparát nejvíc?

Z vitamínů je to vitamín C, který se podílí na tvorbě kolagenu. Dále vitamín D důležitý na kosti. Pokud jde o minerály, jistě už sami víte, proč doplňovat hořčík, vápník, ale zmiňme také zinek a selen. Fenoménem poslední doby je pak kolagen. Tady je nutné rozlišovat, o jaký typ kolagenu v daném produktu jde. Zatímco některý se hodí spíše pro krásné vlasy a pleť, na pohybový aparát si vybírejte kolagen II. typu. 

Všechny zmíněné látky však vyžadují poctivý pitný režim. Voda je to, co při fyzické aktivitě hodně ztrácíme, ale co zároveň organismus nezbytně potřebuje. Dehydratace vede nejen k mdlobám a nepříjemným pocitům, ale především ke zhoršené distribuci živin v těle. 

FlexiMed balení

FlexiMed

Nový přípravek pro zdravé klouby

* platíte pouze poštovné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

 • {{ myComment.createdAt }}

  {{ myComment.name }}:

  {{ myComment.text }}

 • {{ comment.createdAt }}

  {{ comment.name }}:

  {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2021 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se