Co brání vstřebávání vápníku?

Doplňujte poctivě vápník? Dobře děláte! Pokud své úsilí chcete přece jen posunout ještě o něco výš, pak si přečtěte, co brání vstřebávání vápníku. Jeho využití v těle pak bude opravdu maximální.

Co brání vstřebávání vápníku?

Malé opakování: proč je důležitý vápník?

Vápník je v lidském těle obsažen v hojné míře. Nejvyšší koncentrace je v kostech a zubech a právě to je důvod, proč doplňovat vápník. Především vlivem věku má organismus zvýšené nároky a aby zůstaly kosti pevné, je fajn dopřát jim vápník navíc. 

Kromě toho se podílí na srážlivosti krve a tím pádem i na srdeční aktivitě. Vápník hraje roli také během nervových přenosů. Pokud má tělo nedostatek vápníku pro tyto účely, čerpá ho z kostí. To je samozřejmě nežádoucí. Když už tedy doplňujeme vápník, je dobré zaměřit se i na potraviny, co brání vstřebávání vápníku:

Sůl jako hlavní nepřítel nejen vápníku

A nejde jen o sůl ve slánce, kterou si dochutíme jídlo. Mnoho potravin obsahuje skryté zdroje soli, typicky to jsou tavené sýry a podobné pomazánky. Technologie výroby za pomoci soli zajišťuje snadnou roztíratelnost. Jaká škoda, že původní surovina by díky obsahu mléka jinak byla skvělým zdrojem vápníku!

Pozor na kyselé ovoce a zeleninu

Typická je rebarbora, kyselá jablka, rybíz, angrešt, z rostlin třeba šťovík. Obsahují tzv. šťavelany a oxaláty – přirozené látky, které však brání vstřebávání vápníku. Neznamená to ale, že byste snad měli z jídelníčku vyřadit jablka. Jen pamatujte na to, abyste tyhle potraviny nejedli bezprostředně po tom, co jste užili doplněk stravy s vápníkem, nebo si pochutnali na tvarohu. 

Kyselé ovoce a zelenina brání vstřebávání vápníku

Co tedy brání vstřebávání vápníku?

Shrňme si tedy potraviny, které brání vstřebávání vápníku:

 • Sůl - tavené sýry a podobné pomazánky
 • Kyselé ovoce a zelenina - rebarbora, kyselá jablka, rybíz, angrešt, z rostlin třeba šťovík
 • Káva
 • Alkoholické nápoje
 • Cigarety

Kde naopak hledat vápník v přirozené formě?

Na první dobrou samozřejmě v mléčných výrobcích. Ty mají obrovské množství zdravotních benefitů a je skvělé je střídat. Dopřejte si jogurty, kefíry, netučné sýry i mléko každý den (přečtěte si také náš článek zabývající se obsahem vápníku v potravinách). Ne tak známým zdrojem vápníku jsou ryby, především mořské. Není divu, že doplňky stravy s vápníkem často obsahují vápník z mořských zdrojů – oproti jiným vyniká vysokou vstřebatelností. 

Rostlinné zdroje vápníku máme také, jedním z nich je mák. Tady ale pozor: vápník rostlinného původu má v organismu o něco nižší využití, o to víc proto dané potraviny musíme sníst. 
 

FlexiMed balení

FlexiMed

Nový přípravek pro zdravé klouby
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

 • {{ myComment.createdAt }}

  {{ myComment.name }}:

  {{ myComment.text }}

 • {{ comment.createdAt }}

  {{ comment.name }}:

  {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2023 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se