Kloubní výživa pro seniory: co by měla obsahovat a jak si vybrat tu, která funguje?

V pokročilém věku má lidské tělo bezesporu jiné nároky na živiny než u mladších ročníků. Sepsali jsme pár rad, které vám pomohou orientovat se. Kloubní výživa pro seniory má totiž svá specifika:

Kloubní výživa pro seniory: co by měla obsahovat a jak si vybrat tu, která funguje?

Zaměřte se na doplnění kolagenu

Kolagen je látka, kterou najdete v chrupavkách, svalech, kostech, ale třeba i v kůži. Funguje jako takové pojivo a zároveň zajišťuje pružnost a pevnost. Naše tělo si kolagen vytváří samo, a pomáhá mu v tom vitamín C.

Zhruba po třicítce ale produkce kolagenu přirozeně klesá. To je jeden z důvodů, proč s věkem ochabuje pokožka, a pohybový aparát ztrácí svou kondici. Proto je potřebné kolagen doplňovat, a chybějící množství našemu tělu dodávat. A jak jsme zmínili, vynikají je užívat kolagen společně s vitamínem C. 

Kloubní výživa pro seniory: co by měla obsahovat a jak si vybrat tu, která funguje? - ilustrační obrázek

Kloubní výživa pro seniory by měla obsahovat základní minerály a vitamíny:

 • Vápník hraje roli hlavně pro kvalitu kostní hmoty (ale i pro zuby) a čím jsme starší, tím ho potřebujeme víc. Zaměřit by se na něj měly hlavně ženy, které trpí na potíže s kostmi vlivem menopauzy. 
 • Hořčík přispívá k funkci svalů a nervové soustavy. Určitě ale víte, že pomůže při únavě a vyčerpání. To je s kondicí pohybového aparátu úzce spojeno.
 • Vitamín C a vitamín D s minerály spolupracují. Déčko pomáhá ukládat vápník do kostí, do slova jsou to nejlepší přátelé. Oba vitamíny ale podporují imunitní systém a měli bychom denně pamatovat na jejich příjem. 

Kromě živin nezapomínejte na pitný režim

Jak jinak by se účinné látky dostaly všude tam, kde jsou potřeba? Voda je naprostý základ našeho organismu.

Věděli jste, že jsme zhruba ze 60 % tvořeni vodou? 

Právě senioři mívají často s pitným režimem problémy. Někdy je pro ně obtěžující chodit často na toaletu, takže málo pijí. To je ale obrovská chyba! Nejenom, že je dostatečná hydratace základem zdraví. Pokud pijete málo, můžete se cítit unavení a malátní, a v horším případě hrozí riziko pádu. Vůbec nejzávažnější je vyrazit ráno z domova, aniž bychom vypili deci vody. 

FlexiMed balení

FlexiMed

Nový přípravek pro zdravé klouby
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

 • {{ myComment.createdAt }}

  {{ myComment.name }}:

  {{ myComment.text }}

 • {{ comment.createdAt }}

  {{ comment.name }}:

  {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2023 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se