Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Jaké živiny potřebuje naše kosterní soustava?

09. 11. 2020

Kostra člověka je základním stavebním kamenem našeho těla. Upínají se na ni svaly, a díky svému geniálnímu uskupení chrání zranitelné orgány, jako je třeba srdce v hrudním koši. Když se narodíme, máme kosti měkké a poddajné. To se ale rychle změní, a čím jsme starší, tím křehčí naše kosti v těle jsou…

Stavební hmota je vápník

Vápník, který přijímáme ve stravě, se přirozeně dostane z trávicí soustavy do krve. Zde vstupuje do hry vitamín D a vitamín K. Spolupracují tak, aby se vápník v těle správně využil tam, kde je potřeba. Aby ho byla ideální hladina v krvi, a aby se dostatek vápníku dostal do kostí. Vstřebávání vápníku totiž není samo sebou. Důležitou roli hraje i věk – zatímco v dospívání, kdy se pohybový aparát hodně a rychle vyvíjí, se vstřebá do kostí asi 75 % vápníku, který s jídlem přijmeme, v dospělosti a v seniorském věku je to jen polovina až čtvrtina. A přitom právě v této době ho naše kosti potřebují nejvíc!


Pozor na zdroje vápníku

Za ty nejčastější se považují mléčné výrobky. Vždy ale čtěte jejich složení, a kolik vápníku vlastně obsahují. Mezi mléky, jogurty a tvarohy jsou totiž rozdíly. Napadlo by vás ale, že takový mák má mnohem víc vápníku, než třeba kefír? 


Jak se podílí vitamín C?

Pomáhá udržovat tvorbu kolagenu, což je nezbytné pro normální funkci chrupavek, krevních cév, kostí, dásní a kůže. Právě chrupavka je polštářek, který v kloubu tlumí nárazy. Už od pradávna se lidé snažili jíst v krutých dobách kysané zelí, které je na vitamín C bohaté. Věděli totiž, že to jim pomůže posílit zuby a kosti v těle. Vitamín C samozřejmě také přispívá k normální funkci imunitního systému, a pro širokou škálu jeho zdravotních benefitů se vyplatí užívat ho celý rok. 


Nezapomínejte na pohyb

Staré pravidlo, že co se nepoužívá, to odchází, je v tomto případě skutečně pravdivé. Kosti tvoří základ pohybového aparátu, a i když nám snad pohyb dělá problémy, je třeba snažit se o fyzickou aktivitu. Nikdo nečeká sportovní výkony – pro udržení kondice do co nejpokročilejšího věku stačí lehké cvičení doma, procházka s pejskem, nebo třeba plavání. Získat ztracené zpět je totiž mnohem náročnější, než si kondici pravidelně udržovat.


FlexiMed balení

FlexiMed

Nový přípravek pro zdravé klouby

* platíte pouze poštovné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2021 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se