Nedostatek magnesia – příznaky se podobají vyčerpání

A to jak fyzickému, tak duševnímu. Dále má nedostatek magnesia příznaky např. v podobě poruch spánku. Přečtěte si, jak tuto situaci řešit a kdy je dobré navštívit odborníka.

Nedostatek magnesia – příznaky se podobají vyčerpání

Hořčík – stavební hmota kostí i svalů

K čemu je dobrý hořčík? Magnesium je prvek, který je v lidském těle bohatě zastoupen. Více než polovinu najdeme v kostech a zubech. Není proto divu, že snad každý doplněk stravy na pohybový aparát obsahuje hořčík. Více ho potřebují sportovci (nebo lidé s fyzicky namáhavou prací či životním stylem), ale také těhotné ženy a senioři. Magnesium nám pomáhá i v dočasně náročných situacích, kdy se vystavujeme stresu a náš organismus ho spotřebuje více. 

Hořčík je určitě dobré doplňovat. Běžná strava ho neobsahuje dostatek a kromě toho jsme zvyklí odbývat se v jídle. Co jíst, když chcete doplnit hořčík?

Oříšky, luštěniny, cereálie – možností je celá řada

Vybere si opravdu každý. Na magnesium jsou obzvlášť bohatá dýňová semínka, celozrnné obiloviny a také zelenina – špenát či avokádo. Velmi zajímavý a chutný zdroj hořčíku je pak čokoláda, respektive kvalitní kakaoVíte, co ovlivňuje vstřebávání hořčíku?

Zvolit si můžete také cestu doplňků stravy. Rozhodně je dobré snažit se mít dostatek vitamínů a minerálů ve stravě, pokud je to pro vás ale z nějakého důvodu složité, zkuste výživové doplňky. Jak jsme již zmínili, magnesium by měl obsahovat každý kvalitní produkt na pohybový aparát.

Vedle něj doporučujeme pohlídat si ve složení vápník, vitamín D a případně kolagen a glukosamin na klouby a chrupavky.

Jaké má nedostatek magnesia příznaky?

Je to únava, pocit slabosti a vyčerpání. Člověk se cítí bez života a přidat se mohou potíže se spánkem. Z dlouhodobého hlediska to problém ještě prohlubuje. Dále má nedostatek magnesia příznaky v podobě pocitu svalové slabosti a brnění, případně se může objevit zhoršená citlivost končetin nebo naopak křeče. 

Nedostatek magnesia – příznaky se podobají vyčerpání - ilustrační obrázek

Nedostatek hořčíku je ale v domácích podmínkách těžké rozpoznat. Vyčerpání je projevem mnoha dalších problémů. V prvé řadě se zkuste zaměřit na to, abyste měli dostatečný příjem hořčíku. Můžete se také zeptat svého praktického lékaře na to, zda vám neprovede kontrolní odběr krve. 

Zajímavosti, které jste nejspíš nevěděli

 • Hořčík se podílí zhruba na 300 procesech v našem organismu.
 • Potraviny, které pocházejí ze zeminy, jsou na hořčík chudší, než kdysi. Lidstvo si doslova vyhladovělo půdu.
 • Lokálně je možné na svaly použít také hořčíkový olej.
 • Magnesium bylo objeveno už v roce 1808, v roce 1850 se potvrdila i jeho přítomnost v lidském těle.
FlexiMed balení

FlexiMed

Nový přípravek pro zdravé klouby
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

 • {{ myComment.createdAt }}

  {{ myComment.name }}:

  {{ myComment.text }}

 • {{ comment.createdAt }}

  {{ comment.name }}:

  {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2023 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se